• Stomatolog Grażyna Kukawska zaprasza

 • Zarejestruj się

  Rejestracja telefoniczna:

  17 8634559
 • Zdrowy uśmiech dla całej rodziny

Ząbkowanie u dzieciZęby mleczne

Pierwsza wizyta dziecka w gabinecie stomatologicznym powinna się odbyć wówczas, gdy wyrzynają się pierwsze zęby mleczne, aby sprawdzić czy są zdrowe i prawidłowo ustawione. Ważne jest też, aby kontakt dziecka ze stomatologiem, szczególnie ten wczesny, był pozbawiony bólu. Pozwala to na oswojenie się dziecka z wizytami u lekarza i przygotowuje do leczenia zębów, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Prawidłowo ząbkowanie pierwszych zębów mlecznych ma miejsce między 5 a 10 miesiącem życia dziecka, a najczęściej rozpoczyna się około 6 miesiąca.

Objawy przy ząbkowaniu:

 • zaczerwienienie i obrzęk błony śluzowej pokrywającej ząb
 • wkładanie do ust palca
 • zasinienie błony śluzowej nad wyrzynającym się zębem
 • nadmierne ślinienie
 • mogące wystąpić inne objawy to: podwyższona temperatura, zaburzenia snu, brak łaknienia, biegunki.

Niezwykle ważne są też kolejne regularne wizyty u stomatologa. Leczenie wczesnych zmian próchnicowych jest całkowicie bezbolesne, dlatego im wcześniej zgłosimy się na wizytę tym zabieg będzie bardziej przyjemny. Ponadto stomatolog może zaproponować dziecku znieczulenie, które zlikwiduje ból podczas opracowywania ubytku.


Zęby stałe

Wyrzynanie się pierwszych zębów stałych rozpoczyna się koło 7. roku życia. Niedługo po tym ważne jest, aby zadbać o lakowanie zębów u dzieci.

Lakowanie to sprawdzona metoda zapobiegania pruchnicy zębów u dzieci. Najczęściej stosuje się ją w stałych zębach trzonowych. Lakowanie polega na wypełnieniu bruzd odpowiednim materiałem zapobiegającym gromadzeniu się w nich płytki bakteryjnej.

Lakowanie powinno być wykonane wkrótce po wyrżnięciu się zęba, gdy w bruzdach nie ma jeszcze próchnicy i powinno dotyczyć tylko tych bruzd co do których istnieje duże ryzyko próchnicy. Lakowanie w pierwszym roku po zabiegu jest skuteczne w ok. 60%

Zabieg lakowania jest całkowicie bezbolesny dla dziecka