• Stomatolog Grażyna Kukawska zaprasza

  • Zarejestruj się

    Rejestracja telefoniczna:

    17 8634559
  • Zdrowy uśmiech dla całej rodziny

ProfilaktykaLakierowanie

to zabieg pokrywania zębów specjalnym lakierem zawierającym fluor. Jony fluoru, wbudowując się w ząb, sprawiają, że jest on odporny oraz mniej wrażliwy na czynniki zewnętrzne. Główny cel lakierowania to wzmocnienie szkliwa i jego ochrona przed działaniem bakterii. Regularne lakierowanie pozwala skutecznie zapobiegać powstawaniu próchnicy.


Lakowanie

to sprawdzona metoda zapobiegania pruchnicy zębów u dzieci. Najczęściej stosuje się ją w stałych zębach trzonowych. Lakowanie polega na wypełnieniu bruzd odpowiednim materiałem zapobiegającym gromadzeniu się w nich płytki bakteryjnej. Lakowanie powinno być wykonane wkrótce po wyrżnięciu się zęba, gdy w bruzdach nie ma jeszcze próchnicy i powinno dotyczyć tylko tych bruzd co do których istnieje duże ryzyko próchnicy. Lakowanie w pierwszym roku po zabiegu jest skuteczne w ok. 60%

Zabieg lakowania jest całkowicie bezbolesny dla dziecka


Usuwanie kamienia nazębnego (scaling)

Usuwanie kamienia to zabieg profilaktyczny, który ma ustrzec przed nadmiernym rozwojem próchnicy. Zmniejsza on także ryzyko wystąpienia chorób dziąseł i przyzębia. Kamień nazębny tworzy się poprzez mineralizację płytki nazębnej, która pozostaje na zębach przy niedokładnym szczotkowaniu i nitkowaniu przestrzeni międzyzębowych. Osoby palące, a także miłośnicy kawy, są szczególnie narażeni na osadzanie się kamienia nazębnego. Scaling powinien być wykonywany przynajmniej raz w roku.